Yaşam & Sağlık

Araştırmacılar Uyku, Alzheimer Arasındaki Bağlantıyı Açıklıyor

Editör: muteberkisi

Alzheimer hastalığının nihai gelişiminde düzensiz uyku önemli bir rol oynayabilir.

 

St Louis, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkezi araştırmacıları, Hollanda Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Stanford Üniversitesi, sağlıklı, orta yaşlı bir yetişkinin uykuda yalnızca bir gece kesintiye uğramasının amiloid beta-türevlerde bir artışa neden olduğunu keşfetti. Alzheimer hastalığına bağlı bir beyin proteini.

Ayrıca, bir haftalık zayıf uyku, Alzheimer ve diğer nörolojik hastalıklarda beyin hasarıyla ilişkili bir başka beyin proteini olan artmış tau ile bağlantılıdır.

Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Andrew B. ve Gretchen P. Jones Profesörü Dr. David Holtzman ve çalışmanın kıdemli yazarı, “Zayıf uykunun iki Alzheimer ilişkili proteinin daha yüksek seviyeleri ile ilişkili olduğunu gösterdik,” dedi. beyanı. “Orta yaşta kronik zayıf uykuların belki de Alzheimer hastalığının yaşamındaki ilerleyişini artırabileceğini düşünüyoruz.”

Alzheimer hastalarının beyinleri, amiloid beta proteini plakaları ve tau protein taklaları ile noktalanır. İki protein beraberce beyin dokusunun atrofisine ve ölmesine neden olur.

Bir nöroloji profesörü olan Dr. Yo-El Ju’ye göre, iyi bir uykudan sonra protein seviyeleri muhtemelen azalacağı için, tek bir gece veya haftada kötü uyku haftası hastalığa yakalanma riskini büyük oranda artıracaktır.

Ju, “Temel sorun, kronik uyku sorunlarına sahip insanlardır” dedi. “Ben bu hayvan çalışmaları amiloid plaklar ve Alzheimer riskinin artmasına yol göstermiştir kronik yüksek amiloid düzeyleri yol açabilir düşünüyorum.

“Pek çok Amerikalı kronik olarak uykudan mahrum bırakıldı ve sağlıklarını birçok yönden olumsuz etkiliyor” diye ekledi. “Bu noktada, uykunun iyileştirilmesinin Alzheimer riskini azaltıp azaltmayacağını söyleyemeyiz. Tek söyleyebileceğimiz, kötü uykunun Alzheimer hastalığına bağlı bazı protein düzeylerini arttırması. Ancak iyi bir gece uykusu, zaten çabalamak istediğiniz şeydir. “

Araştırma sırasında araştırmacılar, uyku problemi ya da bilişsel bozuklukları olmayan 17 sağlıklı yetişkini inceledi. Her katılımcı, her gece uyku saatlerini ölçen iki haftaya kadar bileklerinde bir etkinlik monitörü taktı. monitörü giyen en az beş gece sonra, her katılımcı karanlık, ses geçirmez, iklim kontrollü ve tek için yeterince büyük, özel olarak tasarlanmış uyku odasında bir gece geçirdi.

Araştırmacılar, katılımcıların yarısının uykusunu yavaşça yüksek sesle kulaklıklar vasıtasıyla bir dizi bip sesiyle rahatsız etti.

Araştırmacılar beyin ve omuriliği çevreleyen sıvıda amiloid beta ve tau düzeylerini ölçmek böylece rahatsız olmuştu katılımcılar sabah spinal yapıldı.

onların uyku olmayanlar şeklinde olan rahatsız vardı hastaları ters dışında araştırmacılar, en az bir ay sonra bu işlem tekrarlanır.

Bu kesintiye uyku tek bir gece sonra amiloid beta seviyelerinin yüzde 10 artış, ancak tau düzeylerinde hiçbir artışa neden olmuştur. Bununla birlikte, evde zayıf olarak yatan katılımcılar tau düzeylerinde bir artış gördü.

Kademeli bellek kaybı ve bilişsel gerileme ile karakterize olan Alzheimer hastalığı, beş milyondan fazla Amerikalıyı etkiliyor. Halen, hastalığın seyrini önlemek, yavaşlatmak veya tersine çevirmek için kanıtlanmış hiçbir terapi yoktur.

Ju, “Amiloid seviyeleri normal olarak tau seviyelerine göre daha hızlı değiştiğinden, amiloid seviyeleri yaparken sadece bir gece rahatsız uykudan sonra tau düzeylerinin değişmediğini keşfetmek şaşırtıcı değildi” dedi. “Ancak, katılımcılar evde üst üste birkaç kötü akşam geçirdiklerinde, tau düzeylerinin yükseldiğini görebiliyorduk.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar hakkında

muteberkisi

Yorum yap

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…