Nasıl Yapılır

Tıkanan Gider Nasıl Açılır?

Editör: muteberkisi

Atık suların tahliye edildiği gider boruları zaman içinde yoğun bir şekilde kirlenerek tıkanabilir. Özellikle mutfak, lavabo ve duşlardaki atık su giderleri yağ, besin artığı, saç vb. maddeler nedeniyle tıkanmaya daha elverişlidir.

Tıkanmış giderler tıkanmanın boyutuna bağlı olarak pratik yöntemlerle açılabilir. Ağır kimyasallar kullanmadan, evdeki temel malzemeler ile tıkalı gider boruları açılabilir ve temizlenebilir.

Uygulama

  • Tıkalı gideri açmak için uygulanabilecek en pratik yöntem pompa kullanmaktır. Pompa gider ağzının tam üzerine gelecek şekilde yerleştirilir. Sıkıca bastırılarak aşağı yukarı hareketlerle vakumlanması sağlanır. Gider yaklaşık 10 defa pompalandıktan sonra su açılarak giderin açılıp açılmadığı kontrol edilir. Giderden emilen su miktarı az ise diğer yöntemler uygulanır.
  • Tıkalı giderleri açmak için asidik özelliğe sahip ticari kimyasal ürünler yerine karbonat ve sirke gibi doğal malzemeler de kullanılabilir. Karbonat ve sirke bir araya geldiğinde reaksiyona gidererek köpürmeye başlar. Oluşan bu reaksiyon kirlerin ve atıkların çözülerek giderin açılmasına yardımcı olur.
  • 1 su bardağı karbonat gidere dökülür. Üzerine 1 su bardağı sirke ilave edilir. Yarım saat süreyle bekledikten sonra giderin üzerine minimum 2 litre kaynar su dökülür. Tıkalı bölümlerin çözülmesini kolaylaştırmak için gider pompalanır.
  • Tıkalı giderler bu yöntemlerle açılamıyorsa gider yuvasının açılması gerekebilir. Gider süzgecinin bulunduğu kısımdaki vida sökülerek çıkartılır. Mutfak ve banyo lavabosu gibi alanlarda gider haznesindeki atık suyun dökülmemesi için lavabo altına bir leğen ya da uygun büyüklükte bir kap yerleştirilir.
  • Süzgeç çıkarıldıktan sonra gider haznesindeki atıklar temizlenir. Giderin ilerleyen bölümlerindeki atıkları açmak için lavabo altındaki ek kısımlarından boru tamamen çıkarılıp temizlenebileceği gibi ince bir tel, düzleştirilmiş elbise askısı yardımıyla da temizlenebilir.
  • Tıkanmaya neden olan maddeler giderden çıkarıldıktan sonra vida yerine takılır ve gider süzgeci tekrar sabitlenir.
  • Bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda bir profesyonelden yardım alınması önerilir.
  • Giderlerin tıkanmasını önlemek için sert ve iri taneli atıkların gidere kaçmamasına özen gösterilmesi gerekir. Özellikle mutfaklardaki aşırı yağlar, çay posaları, bakliyat ve tahıl taneleri tıkanmaya neden olurken banyo ve lavabolarda tıkanmaya genellikle saçlar ve temizlik amaçlı kullanılmış atık suların dökülmesi neden olur.

 

 

Kaynak

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar hakkında

muteberkisi

Yorum yap

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…