Nasıl Yapılır

POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

Editör: muteberkisi

Alışveriş yapılırken kullanılan ve işyerleri için kolaylık sağlayan POS aletinin kullanması çeşidine bakılırsa farklılık gösterir. POS aletinin kullanımı hakkında detaylı bilgiye haiz olmak, alışverişlerin doğru ve sorunsuz bir biçimde tamamlanması için oldukca mühim bir konudur.

POS Cihazı Kullanımı

İşyerinde POS aleti olabilmesi için ilk önce o işyerinde bir internet bağlantısı olması gerekir. Bazı yerlerde kablolu, bazı yerlerde kablosuz internet yahut sim kartlar yardımıyla internet bağlantısı kurularak banka ile iletişime geçilmesi gerekir.

Önemli olan bir diğer konuda POS cihazının özelliği ile ilgilidir. Bazı POS cihazları çip okuyucu (kartların üzerinde bulunan çip), bazıları temassız özelliği, bazıları da kart üstünde bulunan manyetik okuyucu yardımıyla kart üstündeki bilgilerin okunmasını sağlar. Örneğin; çipli kart ile POS cihazında işlem yapılacaksa kart cihaza yerleştirilir ve muamele süresince çıkartılmaz. Aynı biçimde manyetik okuyuculu bir muamele yapılacaksa cihazın üzerinde bulunan manyetik okuyucu alandan kart geçirilir ve işlem bitirilir. Temassız cihazın kullanılabilmesi için temassız işlem özelliğine sahip kartın kullanılması gerekir.

Mobil POS cihazı sayesinde paket servisi icra eden şirketler, pazarcılar, taksiciler de kart ile işlem yapabilir. Mobil POS aleti GPRS, Wifi, Bluetooth, veya sim kartı ile bağlantı kurularak işlem yapılır.

İşlem Nasıl Yapılır?

Çipli, temassız yahut manyetik okuyuculu POS cihazlarından herhangi birinde kart okutma işleminin ardından, işlem tutarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart sahibine ilişkin gizyazı bilgilerinin sorulmuş olduğu monitör menfaat, şifrenin girilmesinin peşinden aygıt banka ile bağlantı kurarak bilgilere ulaşır ve onaylanırsa muamele bitirilir. Cihaz muamele özetinin yazılı olduğu bir belge verir. Bunun bir nüshası müşteride kalır. İşlem olumsuz sonuçlanırsa nedeninin (kifayetsiz bakiye, kart problemi, rabıta sorunu vs.) yazılı olduğu nüsha menfaat.

Rulonun Takılması

Her POS cihazında kartlardan meydana getirilen işlemlerin yazıldığı bir kağıt rulo vardır. Yazarkasalarda bulunan fiş rulolarına benzer olan, masraf bilgilerinin yazılı olduğu belgenin cihaza mutlaka takılı olması icap eder. Rulonun iyi mi takılıp çıkartılacağı her cihazda farklı olduğundan detayı bilgiye kullanılan POS aletinin kullanım kılavuzundan ulaşılabilir.

POS aletinden meydana getirilen bir işlemin iptali ve ücretin iadesi veya kazanılan puanlardan ödeme şeklinde işlemler de yapılabilir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar hakkında

muteberkisi

Yorum yap

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…