Egzersizler

Karın Kasları İçin 10 İpucu

Editör: muteberkisi

Erkek ya da kadın,hepimiz karın kaslarına dikkat ederiz. Karın kası geliştirmek hayranlık uyandırır, bazı şeyler yapılmalı, bazıları da yapılmamalıdır. Bu önemli 10 ipucunu takip edin ve o arzuladığınız karın kaslarına kavuşun.

1 YÜKSEK PROTEİNLİ, DÜŞÜK KARBONİDRATLI BİR DİYET TAKİP EDİN

Yalın bir fiziğe kavuşmak için diyet çok önemlidir.

Gün içinde 4-6 küçük öğün ile beslenmek, metabolizma hızını inanılmaz bir şekilde artırır. Yeme sıklığı konusunda birçok teori olsa da, ortalama bir insan için az ve sık beslenmek, aşırı yemek yemeyi engeller ve açlığı keser. Az ve sık beslenirken yapılması gereken en önemli şey,sabah, günün ilk saatlerinde karbonhidrat açısından zengin gıdalar tüketmektir.

2 TUTARLI BİR AĞIRLIK KALDIRMA VE KARDİYO REJİM UYGULAYIN

Bu sayede gün boyu yağ yakacaksınız. Ağırlık kaldırma çalışması gün boyu ve antrenman esnasında yağ yakmanıza yardımcı olurken, kardiyo antrenman esnasında kalori yakmanızı sağlar. Kardiyo ve ağırlık antrenmanı kombinasyonu, hedeflediğiniz yağ yakma oranı için etkili olacaktır.

3 BOL BOL SU İÇİN

Vücudunuzun su ihtyiacı tamamen karşılanmışsa, çok kolay yağ yakarsınız. Metabolizma hızını artırmak için günde 6-8 bardak su için. Unutmayın; ne kadar az su içerseniz metabolizmanız o kadar yavaş olur, ne kadar çok su içerseniz , o kadar hızlanır.

4 KARIN KASI RUTİNİNİZİ MODİFİYE EDİN

Başka birinde daha çok işe yarayacak spesifik bir karın kası rutini yoktur ancak antrenman rutininde yapılacak değişiklikle, elde edeceğiniz sonuçları maksimize edebilirsiniz. Broom twist, sprint, hanging leg raise, geleneksel sit-up ve crunch gibi egzersizler, karın kası için harikadır.Karın kası geliştirmek için, durağanlık yerine yapılacak değişikliklerin daha etkili olacağı bilinmelidir.

5 KARIN KASLARI İLE İLGİLİ GERÇEKLERİ VE EFSANELERİ ANLAYIN

Herkesin karın kası vardır ancak bazılarımız bunları görünür kılmak için daha çok çalışmak zorundayızdır. Günde 1000 kere sit-up yapmak, sihirli bir şekilde karın kaslarınızı ortaya çıkarmaz ama düşük ağ seviyeleri, karın kaslarınızın görülmesine yardımcı olacak. Bir erkeğin karın kaslarının görünmesi için kabaca %12 ya da daha düşük yağ oranı olmalıdır.Bir kadının karın kaslarının görünmesi için de %14 ya da daha az yağ oranı olması gereklidir. Eğer vücut yağ seviyelerini bu oranlara getirirseniz, karın kaslarınızı görebilirsiniz.

6 DAİMA KAHVALTI YAPIN

Sağlıklı bir kahvaltı, gün boyu metabolizmayı çalıştırmak için çok önemlidir. Bunu herhangi bir kahvaltı olarak algılamayın. Muffin yemek değil bahsettiğimiz. Protein, sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlar içeren kahvaltıya odaklanın. Proteine vurgu yapın.Bunun için yumurta ideal besindir.

7 ABS ANTRENMANI SIKLIĞININ BİLİNCİNDE OLUN

Yeni başlayanlar ve spor tutkunları için haftada en az 3 kez karın antrenmanı önemlidir.İleri seviye spor gurusu için, gün aşırı antrenman yapmak gereklidir. Ben gün aşırı 25-30 setten oluşan 3-4 farklı egzersiz uygularım. Her set için dinlenme süreleri 30-45 saniye olmalıdır. Bu minimal dinlenme sayesinde, yanmayı gerçekten hissedeceksiniz. Bunu hissetmiyorsanız, doğru yapmıyorsunuz demektir. Kaslar, kendilerine şok uygulandığında gelişirler. Bunu yapmanın tek yolu, bu geçici yanmayı sağlamaktır.

8 ŞEKER,NİŞASTA VE TUZ TÜKETİMİNİ SINIRLAYIN

Bununla birlikte sağlıksız yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan da uzak durun. Bunlar,yüksek miktarda kilo almanıza neden olur ve karın kaslarının kış uykusundan çıkmasını engeller. Şeker,nişasta ve tuz alımında bir sorun yoktur ama ılımlı miktarlarda tüketmek gereklidir.

9 ÇEŞİTLİ KARDİYOVASKÜLER EGZERSİZLER UYGULAYIN

Kardiyo yağ yaktırır. Ve uygulayabileceğiniz çok çeşitli kardiyo egzersizleri vardır. Uzun mesafe koşu, sprint, yüzme, merdiven tırmanma, eliptik, treadmill vb.­ Bunların hepsi karın kaslarınızı çalıştıracak ve şekillendirecek.

10 KENDİNİZE İNANIN

Eğer inanırsanız, hedefinize ulaşmak için her şeyi yapacak güçte olursunuz. Zihniniz, spordaki hedefinize sizi adım adım götürecek.

OBİ OBADİKE’NİN FAVORİ ABS EGZERSİZLERİ

•­­­­­­­­­­ Sit-Up

3-4 set , 25-30 tekrar

•­­­­­­­­­­ Leg Raise

3-4 set,­ 25-30 tekrar

•­­­­­­­­­­ Kneeling Cable Crunch

3-4 set,­ 25-30 tekrar

•­­­­­­­­­­ Medicine Ball Oblique Stability Ball Crunch

3-4 set,­ 25-30 tekrar

•­­­­­­­­­­ Broom Twist

3-4 set,25-30 tekrar

Kaynak: Bodybuilding.com

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar hakkında

muteberkisi

Yorum yap

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…