Bilgisayar & İnternet

6 adımda SEO kampanyası nasıl hazırlanır?

Editör: muteberkisi

web siteniz için bir SEO kampanyası başlatmaya karar verdiniz. Tebrikler! Ne yazık ki, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Veya belki nereden başlayacağınızı biliyorsunuz, ancak nasıl devam edeceğinizi bilmiyorum.

Ile Facebook , Yeniden hedefleme, AdWords ve diğer PPC kanalları, bir kampanya oluşturmaya anlamak oldukça kolaydır. Açılış sayfaları oluşturur, reklam öğesi oluşturur ve anahtar kelimelerinizde / gösterimlerinizde teklif verirsiniz. Bununla birlikte, SEO ile belki de o kadar basit değildir.

İyi haber şu ki, dijital pazarlama acemileri ve yeni başlayanlar için bile, aslında çok karmaşık değil. Daha da iyi olan haber, web siteniz için bir SEO kampanyası planlayıp yürütmeyi nasıl söylemek üzereyiz.

1. Hedeflerinizi ve Stratejinizi Tanımlayın

Söylediğiniz gibi (ve üniversiteden ilk elden öğrendiğim gibi), eğer başarısız olursanız, başarısız olmayı planlıyorsunuz. Aynı şey SEO kampanyalarınız için de geçerlidir. Karar vermeniz gereken ilk önemli şey başarınızı nasıl tanımlayacağınız ve ilerlemeyi bu hedeflere doğru nasıl ölçeceğinizdir.

SEO söz konusu olduğunda, ilk düşünce “Bu açıktır. Google’da en üst sıralamayı istiyorum. İşte SEO budur! “

Maalesef Google’daki sıralamanızdan daha derinlerine, hatta trafik, hemen çıkma oranı ve etkileşim gibi web sitesi makul ölçütlerine bakmanız gerekiyor. Gerçekten yapmanız gereken kendinize üç soru sormaktır:

 1. Google’ın en üst sıralamasında kimler tarafından ulaşmaya çalışıyorum? Bu soruyu yanıtlamak hedef kitlenizi tanımlayacak ve pazarlama kişiliklerinizi oluşturacaktır . Sadece “dijital pazarlamacılar” derken çok fazla yardımcı olamayacağım, çünkü bu çok çeşitli bir gruptur. İşte WooRank’da hedeflerine, zorluklarına, isteklerine ve ihtiyaçlarına en az altı farklı personele sahibiz ve bunlara ulaşmak için hangi mesajlaşmayı kullanacağız.
 2. Neden bu insanları web siteme sokmaya çalışıyorum? Bu kampanyayla ulaşmaya çalıştığınız genel hedef nedir? Yine, sadece web sitesi trafiğini veya katılım oranları gibi makyaj ölçümlerine odaklanmaya çalışmayın. Bunun yerine, hangi amaca ulaşmak istediğinize karar verin. Kurşun üretimi? Satış? Liste oluşturma? Somut ve somut olun.
 3. Hedeflerimle ilgili gelişimi / başarımı nasıl ölçebilirim? Bunlar, çabalarınızın ne kadar başarılı olduğunu hesaplamak için kullanılan zor numaralardır. Burada yaygın olan metrikler dönüşüm oranı veya e-posta ve yeniden hedefleme listesi üyeliğidir. Hedef ilerlemeyi ölçmek için burada bir metrik bulamazsan, büyük olasılıkla daha iyi tanımlanmış bir hedef seçmelisin.

Bu ilk adımı atlamak ve bir SEO kampanyasının fındıklarına ve cıvatalarına doğru ilerlemek için cazip olabilirsiniz, ancak bu bölümün önemi abartı olamaz. Başarının nasıl olacağını bile bilmiyorsanız başarılı olmanız gerçekten çok zor olacaktır. SEO’nuzla ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, sizin için kullanışlı bir rehberimiz var .

2. Anahtar Kelime Araştırma

Anahtar kelimeler hala arama pazarlaması ve SEO’nun önemli kısımlarıdır. Bununla birlikte, araştırma ve çevresindeki optimizasyon yöntemleri değişti. Bunun için Google’ın Hummingbird ve RankBrain’e teşekkür edebilirsiniz . Bu iki algoritma, bir arama sorgusunda kullanılan kelimelerin bağlamını ve bir sorgunun arkasındaki amacı açıklar. “Elma” kelimesini içeren aramanız bilgisayarlar , kayıtlar veya meyve ile ilgili ise Google bunu anlamaya başlar .

SEO’da bu bağlam arama amacı olarak bilinir . Arama amacının üç ana kategorisi vardır:

 • Bir konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için: Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bu insanlar bir konuyla ilgili daha fazla bilgi, bir sorunun cevabı veya bir sorunun çözümü / nedenini bulmak istemektedir. Uzun kuyruklu bilgilendirici anahtar kelimeler genellikle “nasıl yapılır”, “ihtiyacım var” veya “ne” gibi kelimeleri içerir. Başlıca anahtar kelimeler genellikle bilgilendirme amaçlı anahtar kelimelerdir.
 • Seçeneklerini değerlendirmek için: Bu insanlar zaten ilk araştırıcıların aradıkları konuyla ilgili bir şeyler biliyor ve şimdi seçeneklerini tartıyorlar. Onlara göre hangi ürünün veya çözümün uygun olduğuna karar veriyorlar. Bu anahtar kelimeler genellikle “inceleme”, “ilk 10”, “en iyi” veya “karşılaştırma” gibi ifadeler kullanır. Ayrıca “ucuz” ve “fırsatlar” gibi kelimeleri kullanıyorlar; bu kategoriden diğerine geçmek üzerelerindeki harika göstergeler.
 • Bir işlemi tamamlamak için: Bir satın alma işlemi yapıyor olun, bir hizmete kaydolurken veya bir hesap oluştururken, bu insanlar istediklerini biliyor ve bunu gerçekleştirecek durumda. Amaçlarını doğrudan açılış sayfasında gerçekleştirmeyi bekliyorlar. Genellikle hacim daha düşük ancak dönüşüm oranları daha yüksektir.

Anahtar kelime araştırmasında bu gelişimin en büyük yanı, arama amacının, arama ağı dönüşüm hunisinde nerede olduğunu size bildirmesine yardımcı olmasıdır .

Arama niyetli dönüşüm hunisi

Dönüşüm sürecinin her aşamasında iyi anahtar kelime fikirleri bulmaya çalışıyorsanız, doğru anahtar kelimeleri bulmanızayardımcı olacak çok sayıda mükemmel araç bulunmaktadır . Favorilerimden bazıları:

Check out anahtar kelime araştırma rehber kelime araştırma sürecinde derinlemesine bir görünüm için.

3. Denetim, Denetim, Denetim

Tamam, kimliğinizi ve hedeflerinizi buldunuz ve kitlenizin ve dönüşüm huniniz için en iyi anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime araştırma yaptınız. SEO kampanyanızın temeli atıldı. Şimdi şimdi inşa etme zamanı. İlk yapı taşı mı? SEO denetimleri.

Teknik Denetim

Teknik SEO, arama motorlarına taranabilir kılan bir şekilde bir web sitesi oluşturma süreci. Eğer doğru değilse, bir web sitesi dizine eklenmek için mücadele edebilir veya başarısız olabilir. Bu, sizin için bir arama sonucu olmadığı anlamına gelir!

SEO kampanyanızı başlatırken, sitenizin doğru ayarlandığından emin olarak doğru adımı atmanız gerekir. Web sitenizi denetlerken aşağıdaki teknik SEO öğelerini kontrol edin:

 • XML site haritası: Arama motorları, önemli bir SEO işlevi olan URL’lerinizi bulmak ve öncelik vermek için bir web sitesinin site haritasını kullanır (bunun bir sıralama faktörü olmasa bile).
 • Robots.txt: Site haritaları gibi robots.txt de bir sıralama faktörü değildir, ancak sitenizin nasıl tarandığını etkilemenize yardımcı olacaktır. Önemsiz, çoğaltılmış veya daha az değerli sayfaların dizine eklenmesini önleyin, böylece arama motorları önemli olan şeyleri tarama bütçesinden daha fazla harcayabilir. Ayrıca, bulmak kolaylaştırmak için site haritanıza bir bağlantı koyabilirsiniz.
 • Sayfa hızı: Yükleme süresi, kullanıcı deneyiminin ve dolayısıyla SEO’nun çok önemli bir parçasıdır. Hiçbir arama motoru yavaş bir site önermek istemez. Sitenizin yavaş olmasının birçok nedeni var. WooRank’ın teknik SEO denetimi sayesinde yavaş sayfa hızı ve olası nedenleri konusunda sizi uyarırız.

  WooRank denetim Hız İpuçları

 • URL yapısı: SEO için URL’nin en iyi uygulamalarını takip ettiğinizden emin olun. Onları sayfanın içeriğine özenli ve doğru yapın ve kelimeleri ayırmak için alt çizgi kullanmayın. Bunun yerine tire kullanın. URL’lerinizde parametreler kullanıyorsanız, Google’ın potansiyel yinelenen içerik sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için Google Search Console’daki Google’ın URL Parametreleri Aracını kullanın .
 • Meta etiketleri: Sayfa başlıklar ve açıklamalar, sayfa içi optimizasyonunuz için son derece önemlidir. Başlıklar sıralamada bir faktör olarak çalışsalar da, açıklamalar kullanıcıları arama sonuçlarında bağlantınızı tıklamaya ve sitenizde etkileşim içinde kalmaya ikna edebilir. Bunlar, hedef anahtar kelimelerinizle alakalı olmayı sürdürmenin iki önemli kısmıdır.

Sitenizi Tarama

Bir sürü sayfaya sahip daha büyük, daha karmaşık siteler için, web sitenizi denetlemek için bir tarayıcı kullanmak buna değer. Tarayıcılar bir web sitesindeki her URL’ye erişerek ve bu URL’ler hakkında bilgi toplayarak çalışırlar. Google’ın tarayıcılarının işlevi budur.

WooRank’ın Site Tarama aracı gibi bir SEO tarayıcısı ile, web sitenizdeki URL’leri analiz edebilir ve Google’ın sitenizi nasıl dizine eklediğini etkileyecek sorunları analiz edebilirsiniz. Aşağıdakilerle ilgili sorunları ortaya çıkarmak için tarayıcıyı kullanın:

 • Sayfa içi SEO: HTML ile ilgili sorunlar, Google’ın yinelenen ve / veya boş sayfaları görmesine neden olabilir. Bu sayfalardan çok sayıda alanınıza sahip olmak sitenizin sıralamasını etkileyebilir.
 • HTTP durumu: Arama motorları, yükleyemeyen sayfaları veya sunucuların yanıt vermeyen sitelerini tarayamaz. Bu sayfalar ayrıca sitenizin bağlantı suyu akışını kesintiye uğratır ve kötü bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bu adım ayrıca kırık yönlendirme, zincir yönlendirmeyi veya döngü yönlendirmesini içeren tüm sorunları açığa çıkarmalıdır. Bunların hepsi SEO için kötü.
 • Dizine eklenemez sayfalar: Doğru bir şekilde yazılmış robots.txt dosyası olması, dosyanın olması kadar önemlidir. Web sitenizi tararken, robots.txt ve meta robot etiketleri aracılığıyla izin verilmeyen URL’leri bulacaksınız . Yanlış, modası geçmiş veya yanlışlıkla üretilen meta robot etiketleri, dizine eklenemez sayfaların önde gelen nedenlerinden biridir.
 • Kanonik sorunlar: Kanonik URL’ler “ana” URL’lerinizdir. Bunlar, insanların erişmesini istediğiniz yerlerdir ve bağlantı suyu ve yetki toplamak gibi şeyleri istediğiniz yerdedirler. Ancak, standart etiketlerinizi karıştırırsanız veya etiketlerinizdeki URL’ler site haritanızla uyuşmuyorsa, sorun yaşayabilirsiniz.

Web sitenizin teknik altyapısında bulabileceğiniz çukurlukları düzelttikten sonra, kampanyanızdaki daha “geleneksel” SEO öğelerinden bir kısmına geçebilirsiniz.

4. İçerik Yaratın

SEO kampanyanızın bir sonraki aşamasında, strateji ve araştırma anahtar kelimelerinizi oluşturduğunuz tüm çalışmaları kullanmanın tam zamanı. Bu, şimdi bazı içerik oluşturmanın zamanı geldiği anlamına geliyor.

İçeriğinizi oluştururken önce kullanıcıyı düşünün. Bu içerik parçası için hedef kitleyi kimler oluyor ve dönüşüm hunisinde hangi aşama var? Bu iki faktör, optimize etmek için anahtar kelime araştırmanızda hangi anahtar kelimeyi bulduğunuza karar vermenize yardımcı olur.

Sayfanızdaki SEO içeriğini optimize ederken şunlara odaklanın:

 • Anahtar kelime tutarlılığı: Google’ın içeriği ne şekilde okuduğuna ilişkin gelişmeler sayesinde, anahtar kelime yoğunluğu günleri bitmiştir. Bunun yerine, anahtar kelimelerinizi (ve ilgili kelimeleri) sayfa boyunca ve her düzeyde kullandığınızdan emin olun . Bu, vücut kopyası anlamına gelir, aynı zamanda başlıkları ve alt başlıkları da içerir.
 • Değer: Herkes bir SEO taktiği olarak kaliteli içerik üretmekten bahsediyor. Eminim çoğunuz “uyuşturucu içeriği” ve “uyuşturucu kral” öğrendiğinizi artık uykunuzda. “İçeriği” nasıl ölçebilirsiniz? Kullanıcıya sunduğunuz değere odaklanarak. Bu, anahtar kelimenizin amacına geri döner. İçeriğinizin sorunu çözdüğünden, bilgileri açıkladığından veya kullanıcının sorusuna cevap verdiğinden emin olun.
 • Bağlantılar: Burada geri dönüşlerden bahsetmiyoruz, dahili ve giden bağlantılarınızı kastediyoruz. Dahili bağlantılar, yüksek yetkili sayfalara ekleyerek sitenizde bağlantı suyu dağıtmak için mükemmel bir yoldur. Kesin olmamakla birlikte, kaliteli kaynaklara bağlanmanın SEO’nıza da yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bu nedenle, uygun olduğunda, yüksek makam web sitelerine bağlanarak yararlanın.
 • Görüntüler: Görüntüler kullanıcı deneyimi için hayati önem taşır (kimse metinlerin büyük bloklarından hoşlanmaz). Ancak bunları SEO kampanyanızın bir parçası olarak da kullanabilirsiniz. Bu, resim etiketi içindeki HTML alt parametresi tarafından yapılır. Google, görüntüyü “görmek” için alt etiketini kullanır, bu nedenle içinde neler olduğunu tanımlayın. Yalnızca alakalı resimleri kullanın ve anahtar kelimenizi kullanmanız için başka bir yere sahip olursunuz. Alt metin, ekran okuyucular kullanan veya yavaş internet bağlantılı kişiler için kullanılabilirlik açısından önemli bir parçasıdır.

Tıpkı içeriğin kalitesi hakkında her şeyi duyduğunuz gibi muhtemelen “bağlantı kurma” yerine “bağlantı kazanma” da duymuşsunuzdur. Buna inanmayın. Çoğu içerik, bir tür tanıtım olmaksızın herhangi bir paylaşım veya bağlantı almaz ; bu nedenle yalnızca harika yazılarınıza güvenmek yeterli değildir.

Başarılı bağlantı kurmanın anahtarı, yine, pazarlama kişiliklerinize ve SEO stratejinize geri dönmektir. içerik onlar için yararlıdır ise, aynı kitleye hitap eden insanlar ona bağlantı vermek çok daha başarılı olacaktır.

Gibi bir bağlantı kurma platformu kullanın BlogDash veya niş etkileyenler bir listesini küratörlüğünü ve mümkün onlar hakkında çok bilgi toplamak. Ardından, hizmete başlayın.

İsterseniz blog yazarınızın sosyal yardımlaşmasını otomatikleştirebilirsiniz, ancak başaramazsınız. İnsanlar bir formdaki e-postayı bir kilometre uzakta hissedebilirler ve muhtemelen spam filtrelerine kapılmış olursunuz. Bunun yerine, size rehberlik etmek için basit bir anahat veya şablon kullanarak el ile e-postalar gönderin. Optimize etme üzerine odaklanın:

 • Değer: Yeni bir şey söylemiyorsanız veya mevcut bir meseleye benzersiz bir bakış açısı sunuyorsanız, insanlar muhtemelen içeriğinize bağlanmak istemez. E-postanızı, içeriğinizin okuyucuları hangi değer kazanacağına dair kısa bir (bir veya iki cümle) anahatla başlatın. İzleyicilerini tanıdığınızı gösterin.
 • Bağlantılar: URL’leri doğrudan e-postanıza yapıştırmayın. Bir form mektubu gibi görünmesini sağlar. Bunun yerine, e-postanın metninde köprüler kullanın. Bu şekilde daha az spam içeriğe sahip olacaksınız.
 • Konu satırı: Herkese bir sürü e-posta gelir ve blogcular için büyük bir yüzdesi bağlantı oluşturma için olacaktır. Burada söylediğim, göze çarpması zor olması. Konu satırı dikkat çekici olduğundan ve alıcının sizin ne hakkında konuştuğunuzu bildiği kadar spesifik olsa da, e-postayı açmaya mecbur kalacak kadar belirsiz olduğundan emin olun.
 • İrtibat bilgileri: Gerçek ve doğru iletişim bilgileriyle oturum açın. Bu yalnızca işletme web sitenize ve e-posta adresinize değil, bireysel iletişim bilgileriniz anlamına gelir. Sizin meşru olduğunuzu kanıtlamak için adı, e-postanızı, web sitenizi, sosyal medyayı ve hatta telefon numarasını ekleyin.

Dönüşüm oranlarının düşük olması nedeniyle cesaretini kırmayın. SEO kampanyanızdaki bu adım, herhangi bir belirli bir bağlantı hakkında olduğu gibi gelecekteki bağlantılar için bir ilişki kurma konusunda çok şey gerektirir. Artı, nişinizdeki büyük isimleri hedef almalısınız, bu nedenle birkaç bağlantı bile uzun bir yol kat etmelidir.

6. ABC – Daima Kontrol Edilmeli

Pekala, bu nedenle, kampanyanızın temelini kişiliklerine erişmek için mükemmel bir strateji ile kurdunuz; konunuz hakkında harika bir anahtar kelime grubunuz var, sitenizdeki teknik sorunları saptadınız, harika makale hazırladınız. Ve bazı bağlantılar kurduk. İyi iş! Ama henüz bitmedi.

Her şeyden önce, şimdiye kadar yaptığınız herhangi bir şeyin gerçekten çalıştığını garanti etmez. Herhangi bir değişikliğin olumlu bir etkisi olduğundan emin olmak için sürekli olarak kontrol etmeniz gerekir. Kişi, anahtar kelime ve dönüşüm hunisi stratejinizin eşleştiğinden emin olmak için hemen çıkma oranlarınızı takip edin. Sayfalarınızın ne kadar iyi optimize edildiğini görmek için sıralamalarınızı ve web sitenizin trafiğini izleyin. Sitenizin teknik yönünün bir yerde kırılmadığından emin olmak için tarama hataları ve dizine eklenmiş sayfalar üzerinde göz kulak olun. Ve bağlantı kurma çabalarınızı ölçün ve konu satırlarınızı, e-posta gövdesinizi ve alıcının listelerini buna uygun olarak değiştirin.

SEO, çoğu dijital pazarlama kanalı gibi, test etme, optimize etme ve tekrar test etme sürecidir. Bu nedenle, sağlam stratejiye, anahtar kelime araştırmasına, web sitesi yapısına ve içeriğe dayalı olarak kampanyalarınızı doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bu altı adımı doğru bir şekilde birleştirirseniz, SEO kampanyanızdan olumlu sonuçlar elde edersiniz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar hakkında

muteberkisi

Yorum yap

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…